Kas yra selektyvinis stiklas?

in /by

stiklo paketai

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, jog pro langus gali būti prarandama net iki ketvirtadalio būsto šilumos. Ypač tai gerai juntama senos statybos namuose, kuriuose vis dar įstatyti jau daugelį metų nekeisti mediniai langai arba nekokybiški plastikinio (PVC) profilio gaminiai. Geriausias sprendimas, siekiantiems gyventi šiltame ir sausame būste, yra pasirinkti naujus langus su moderniais selektyviniais stiklais. Stiklų gamintojai pastebi, kad naujas ir šiltas selektyvinio stiklo paketas išlaidas būsto šildymui gali sumažinti maždaug 30%!

 

Kas visgi yra tas selektyvinis stiklas? Kurioje pusėje jis dedamas? Ką reikia žinoti apie selektyvinius stiklus? Ar selektyvinis stiklas rasoja? Į šiuos klausimus atsakymus jums pateikia UAB „Mercury Decor“ specialistai.

Renkatės naujus langus, tačiau nežinote, kaip išsirinkti iš daugybės naujos kartos stiklo paketų? O gal langus keitėte seniau ir atėjo laikas pasikeisti tik stiklo paketus, bet nežinote, į ką derėtų atkreipti dėmesį? Susipažinkite su stiklo paketais, pagamintais iš naujos kartos selektyvinio stiklo.

Selektyvinis stiklas – tai stiklas, padengtas plonu, plika akimi beveik nematomu metalų ir metalų oksidų sluoksniu, sulaikančiu šilumą. Kad selektyvinis stiklas atliktų savo funkciją stiklo paketuose su 2 stiklais, jis dedamas vidinėje stiklo paketo pusėje. Tokiu būdu kambario šiluma kaip nuo reflektoriaus atspindima atgal į kambarį.
3 stiklų stiklo pakete, su dviem selektyviniais stiklais, tiek vidinio stiklo, tiek ir išorinio stiklo selektyvinė danga yra ant stiklo vidinės pusės, nes ši metalo oksidų danga neatspari tiesioginiam atmosferos poveikiui.

Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką apie 3 kartus mažiau šilumos nei paprastas stiklo paketas (palyginimui 1.1 W/m2K ir atitinkamai 2.6 W/m2K).
Tokiu būdu, 1 m2 selektyvinio stiklo, palyginti su paprastu stiklo paketu, per šildymo sezoną sutaupo apie 150 kWh šilumos energijos. Vadinasi, palyginti su paprastu, selektyvinio stiklo paketas atsiperka per 1–2 sezonus. Kad būtų lengviau suprasti, pateiksime šiek tiek daugiau informacijos.
Lango šilumines ypatybes nusako šilumos perdavimo koeficientas Uw, kuriuo išreiškiamas šilumos, perduodamos per 1 m2 ploto paviršių, kiekis, esant 1 laipsnio temperatūrų skirtumui tarp skirtingų paviršių pusių. Labiausiai langų šiluminėms savybėms (Uw) įtakos turi jų stiklinimo kokybė – stiklo paketo šilumos perdavimo koeficiento (Ug) dydis. Kad turėtume šilumos perdavimo koeficiento orientyrą, galime pasakyti, kad kol kas neoficialiai priimta, jog šiuolaikinių (pasyviųjų) namų langų bendras šilumos perdavimo koeficientas turėtų būti ne didesnis nei 0,8 W/m2K.

Toliau nagrinėjant stiklo paketų konstrukciją, svarbu paminėti, kad šilumą taupantys stiklo paketai, kuriuose yra žemos emisijos selektyvinis stiklas, užpildomi argonu. Stiklo paketai gaminami naudojant tik moderniausią įrangą – argonu užpildomi specialioje kameroje, kas leidžia pasiekti 92% dujų koncentraciją. Tai dar 20% pagerina stiklo paketo termoizoliacines savybes. Be to, jie sulaiko net 2/3 kenksmingų ultravioletinių spindulių, tokiu būdu apsaugodami patalpas ir jose esančius daiktus nuo išblukimo.

Selektyvinį stiklą įprastai sunku atpažinti, kadangi iš pirmo žvilgsnio jį dengiantis metalo oksidų sluoksnis yra nepastebimas. Jei vis dėlto norite įsitikinti ar stiklas selektyvinis, galite pasinaudoti maža gudrybe: šaltą dieną prie stiklo pridėjus ranką, selektyvinis stiklas bus kur kas šiltesnis už paprastą.
Yra ir kitas, dar paprastesnis būdas atskirti selektyvinį stiklą nuo paprasto. Tai galima padaryti pridėjus prie stiklo paketo uždegtą degtuką ar žiebtuvėlį:
– jei turime 2 stiklų paketą su 1 selektyviniu stiklu, tuomet matysime 2 poras (4 liepsneles) atsispindinčių stikle liepsnelių, kur pirmos poros antroji liepsnelė yra tamsesnio atspalvio nei likusios 3;
– jei turime 3 stiklų paketą su 2 selektyviniais stiklais, tuomet matysime 3 poras (6 liepsneles) atsispindinčių stikle liepsnelių, kur pirmos poros antroji liepsnelė ir trečios poros pirmoji liepsnelė yra tamsesnių atspalvių nei likusios 4;

Kitas svarbus dalykas, į kurį būtina atkreipti dėmesį yra tas, kad selektyvinis stiklas praleidžia mažiau saulės spindulių, todėl patalpos gauna ir mažiau šviesos. Skirtumas tikrai nėra labai didelis, tačiau pastebimas. Paprasto ir selektyvinio stiklo skaidrumas gali skirtis nuo 2% iki 7%. To išimtis, jei pageidausite šiek tiek tamsintų langų. Stiklai su „saulės kontrole“ turi itin gerus šilumos izoliacijos rodiklius, bet šviesos laidumas siekia apie 60%.

Siekiantiems:
maksimalios kokybės, UAB „Mercury Decor“ specialistai rekomenduoja į langus dėti 3 stiklų paketus su 2 selektyvinais stiklais. Nors šiuo atveju ir prarandama daugiausiai šviesos, tačiau tai tobuliausias sprendimas, kai dėl selektyvinio stiklo iš vidinės lango pusės turime aukštą šiluminę varžą, o dėl selektyvinio stiklo iš išorinės lango pusės vasarą sulaikome tam tikrą kiekį saulės spindulių, kuomet neleidžiame per daug įkaisti vidaus patalpoms;
optimalios kokybės už prieinamą kainą, UAB „Mercury Decor“ specialistai pataria į langus dėti 2 stiklų paketus su vienu selektyviniu ir vienu paprastu stiklu. Tai geras sprendimas, kadangi selektyvinio stiklo iš vidinės lango pusės ir paprasto stiklo iš išorės rinkinys sudaro pakankamai aukštą šiluminę varžą ir prarandama labai mažai saulės spindulių.

Kalbant apie selektyvinius bei paprastus stiklus, nesunku pastebėti, kad selektyvinis stiklas yra brangesnis, tačiau žymiai geriau išsaugo šilumą, o paprastas stiklas, nors ir pasižymi mažesne kaina, šilumos neišsaugo. Tad renkantis langus ir galvojant apie tai, kurį stiklą verta pasirinkti, reikia atidžiai apsvarstyti, kuris variantas jums yra naudingesnis: jei patalpos didelės, pagalvokite apie selektyvinius stiklus, kadangi jų dėka išsaugosite daugiau šilumos.

UAB „Mercury Decor“ apačioje pateikia dažniausiai naudojamus stiklo paketus, kuriuose naudojami selektyviniai stiklai bei nurodo jų šilumos laidumo ir skaidrumo parametrus:

1. Vienos kameros, 2 stiklų paketas su 1 selektyviniu stiklu iš vidinės pusės.
šilumos laidumo koeficientas (Ug vertė) ~0,6–0,8 W/m2K, šviesos laidumas ~75–85%.
2. Dviejų kamerų, 3 stiklų paketas su 2 selektyviniais stiklais išorėje ir paprastu stiklu viduje:
šilumos laidumo koeficientas (Ug vertė) ~0,4–0,6 W/m2K, šviesos laidumas ~60–80%.
3. Trijų kamerų, 4 stiklų paketas su 2 selektyviniais stiklais išorėje ir 2 paprastais stiklais viduje:
šilumos laidumo koeficientas (Ug vertė) ~0,3 W/m2K, šviesos laidumas ~50–65%.

Labai svarbu renkantis langus atsižvelgti ir į stiklo paketo struktūrą. Individualiems namams (taip pat ir pasyvaus tipo, kurie šildymo ir kitoms buities reikmėms sunaudoja ypač mažą energijos kiekį), įvairios paskirties naujos statybos namams, taip pat ir butams senuose blokiniuose daugiabučiuose, rekomenduojame naudoti 3 stiklų stiklo paketus. Dvikamerinių stiklo paketų privalumas yra tas, kad jie pasižymi nedidele rasojimo tikimybe stiklo paketo kraštuose, net ir naudojant jiems įprastus aliuminius rėmelius. Vis dėlto, didžiausias šilumos efektas pasiekiamas, kai naudojami stiklo paketai su „šiltais“ (TGI/Swisspacer) termo rėmeliais tarp stiklų.
Šiuo metu jau galime pasiūlyti ir naujausius stiklo paketus su 4 stiklais. Šių stiklo paketų pagrindiniai privalumai – itin žemas šilumos laidumo koeficientas (net iki 0,3 W/m2K) bei puiki garso izoliacija. Deja, 4 stiklų paketas turi ir vieną reikšmingą minusą: jų kaina kol kas yra labai aukšta ir nekonkurencinga.

Visgi, norime atkreipti dėmesį, kad pasiekti vienodai gerus rezultatus visais minėtais atvejais yra pakankamai keblu. Taigi, jei šilumos reikalavimai jūsų būstui nėra dideli, visada galite rinktis stiklo paketus su 2 stiklais, kurie yra pigesni.

Kaip supratote, pasirinkimų yra tikrai ne vienas, o teisingą sprendimą priimsite tik įvertinę savo poreikius – kokio dydžio būstą turite, ar didelį jo plotą užima langai, kokiu būdu šildote patalpas, ar norite sumažinti sąskaitą už šilumą bei, žinoma, kokią sumą galite skirti naujiesiems langams. Tačiau, jei norite sutaupyti savo brangaus laiko ar šis įvertinimas ne jūsų jėgoms – kreipkitės į UAB „Mercury Decor“ tel. 869914032 ar el. paštu: mindaugas@mercurydecor.com ir mes padėsime šiuo ar kitu klausimu.