langu-reguliavimas-1

Plastikinių langų reguliavimas (1) ir remontas (2)

Daugelis iš mūsų tikimės, kad plastikiniai langai tarnaus ilgai ir be rūpesčių. Tai yra dalis teisybės, tačiau ne visa. Todėl norisi jums priminti, kad stebuklingų langų, net ir plastikinių, tikrai nebūna. Didžioji dalis plastikinių langų reikalauja deramos priežiūros ir bent jau minimalaus remonto, o kai kurie – problematiški – ir rimtesnio meistro įsikišimo. Todėl norint, kad langai nekeltų jums galvos skausmo ir ilgai tarnautų, tiesiog labai svarbu jais rūpintis, o atsiradus smulkiems gedimams nedelsiant juos šalinti. Laiku nepašalinti nežymūs gedimai gali tapti lango keitimo priežastimi. O štai efektas, pašalinus smulkius trūkumus, yra didžiulis: pagerėja langų garso izoliacija, šiluminės savybės, gerėja jūsų gyvenimo kokybė!

UAB „MERCURY DECOR“ specialistai atliks jums šiuos plastikinių langų ir durų priežiūros darbus:

Žinoma, visus aukščiau išvardintus darbus jūs ramia sąžine galite patikėti mūsų įmonės meistrams. Tačiau, jei turite šiek tiek laisvo laiko, noro bei norite sutaupyti vieną kitą eurą – mes siūlome dažniausias langų nesandarumo problemas išspręsti jums patiems. Norint, kad plastikiniai langai ne vienerius metus tenkintų jūsų lūkesčius, tam reikia dviejų pagrindinių sąlygų: pirma – sureguliuotos varčios ir, antra – tinkamos lango priežiūros, tokios kaip periodiškas valymas ir sutepimas.

 

1. LANGO VARČIOS REGULIAVIMAS

Lango varčios reguliavimas turėtų būti suvokiamas kaip visiškai normalus dalykas, ypač mūsų klimato sąlygose. Todėl norint paaiškinti, kodėl išsikraipo lango varčia, prarasdama savo gamyklinę geometriją, privalu žinoti pagrindines šio reiškinio priežastis:
1. Sezoniškumas ir temperatūrų kaita.
Kaitinant tiesioginei saulei ar spaudžiant šaltukui, metalinės ir plastikinės langų konstrukcijos nuolat plečiasi ir traukiasi. Todėl, montuojant langus yra paliekami nedideli tarpeliai tarp lango staktos ir sienos – lango “judėjimui”.)
2. Mechaninis poveikis langui.
Norint apsaugoti langus nuo deformacijų iš šalies ir pratęsti jų gyvavimo laiką, reiktų nedėti daiktų tarp varčios ir staktos, nekabinti ant varčios papildomų svorių, nesukioti atidaryto arba atversto lango rankenos (kai kurie langai neturi apsaugos mechanizmo, kuris neleidžia atsikabinti viršutiniam apkaustui) bei stengtis nepalikti atviro lango, pučiant stipresniam vėjui.

Kaip minėjome aukščiau, normalu, jog bėgant metams, lango stakta bei varčia šiek tiek išsikreipia. 
Tokie išsikraipymai tiesiogiai priklauso ir nuo langų dydžio: kuo langai didesni ir sunkesni, tuo labiau jie yra linkę išsikreipti ir „nusėsti“.
Langų deformacijoms įtakos turi ir spalva. Kuo tamsesnė lango apdaila, tuo labiau lango konstrukcija reaguoja į tiesioginius saulės spindulius.
Dažniausiai visos šios lango deformacijos yra nežymios. Jos gali būti net nepastebimos plika akimi. Tačiau, tai gali įtakoti lango varstymą ir sandarumą.

Visgi, priklausomai nuo deformacijos lygio, plastikinius langus įmanoma daugiau ar mažiau atstatyti į teisingą padėtį.

Kada reikia reguliuoti langus?

Plastikinių langų reguliavimas būtinas, jei:

  • varstant langą, varčia kliūna į staktą
  • uždarius langą, trūksta sandarumo

Abiem atvejais langus galima sutvarkyti, truputį pareguliavus varčios apkaustus (metalinių plokštelių ir juostelių rinkinį aplink varstomo lango rėmą). Netgi nauji, tik įstatyti langai, dažniausiai taip pat reikalauja varčios sureguliavimo.

Kaip sureguliuoti atidaromą atverčiamą plastikinį langą

Sureguliuoti plastikinį langą nėra sudėtinga. Nors egzistuoja daugybė įvairiausių plastikinių langų rūšių su skirtingom konstrukcijom, kiekvienuose languose galima rasti panašius, lango padėties reguliavimui skirtus mechanizmus. Kadangi lango staktos (rėmo aplink sieną) paprastai pareguliuoti negalima, yra reguliuojama lango varstoma dalis, vadinama varčia.
Taigi, nuodugniai perskaitę žemiau esančią instrukciją, pamėginkite patys, bent kuriam laikui tapę langų meistru, susireguliuoti jums galvos skausmą keliantį sandariai nebeužsidarantį langą.

Šiam darbui (apie 30–40 min.) jums reikės:

  • pirštinių
  • apsauginių akinių
  • 4 mm šešiabriaunio raktelio
  • plokščio atsuktuvo
  • alyvos, tepalo arba aliejaus
  • švirkšto (nebūtinai)
  • valymo priemonės (nebūtinai)
  • valymo kempinėlės (nebūtinai)

a) Lango varčia kliūna į staktą

Jei varstant langą jaučiasi pasipriešinimas, vibracija ar girdisi girgždesys – reiškia lango varčia kažkur stringa. Langas yra pakrypęs arba “nusėdęs”. Langą patiesinti galima reguliuojant apkaustą varčios viršutiniame kampe, o pakelti/nuleisti ar pastumti į šonus – reguliuojant varčios lankstą. Tiksliai nustatyti kurioje vietoje kliūna ir kurią lango varčios dalį reguliuoti dažnai yra gana sunku. Todėl dažniausiai teks pareguliuoti tiek apkausto, tiek ir lanksto varžtelius. Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kurioje vietoje nesklandumas. Jei girdisi girgždesys – paklausyti kurioje vietoje lango varčia kliūna. Nieko baisaus, jei nustatyti tiksliai, kas ir kur kliūna ir nepavyksta. Langus galima pradėti reguliuoti nuo lanksto, tai yra pastumti lango varčią aukštyn-žemyn (aprašyta žemiau) ir/arba kairėn-dešinėn (aprašyta žemiau).

Nuo kurio žingsnio pradėti reguliuoti langus nėra taip svarbu. Siūlome pabandyti nuo vieno, jei nepadeda – nuo kito ir t.t. Svarbu tik neišreguliuoti (aprašyta žemiau) langų. Na, jei yra aišku, kad langas pakrypęs (nusviręs) – galima iš karto bandyti reguliuoti lango geometriją, reguliuojant apkaustą (aprašyta žemiau).

 Vertikalus lango varčios reguliavimas (aukštyn-žemyn, reguliuojant lankstą)

Jei varčios apkaustai liečiasi į viršutinį ar apatinį metalinį varčios fiksatorių, pritvirtintą prie lango staktos, tai langas greičiausiai gali būti nusėdęs ar pakilęs per aukštai. Šiai problemai spręsti reikia šiek tiek pakelti arba nuleisti lango varčią. Gali būti, kad varčia gali kliūti ir dėl lango pakrypimo staktos atžvilgiu (aprašyta žemiau). Nežinant tikslios kliuvimo priežasties ir vietos, siūlome pradėti reguliuoti langus nuo vieno iš būdų.

Pradėkime lango reguliavimą nuo varčios lanksto.

1) Nuimkite plastikinę ploną ir pusapvalią apdailą, dengiančią varčios lankstą:
plokščio atsuktuvo pagalba, šiek tiek kilstelkite apdailą, kad galima būtų ją nuimti ranka.
langu reguliavimas 11   langu reguliavimas 12

2) Langui pakelti/nuleisti yra skirtas reguliavimo varžtelis varčios lanksto viršuje:
įstatykite šešiabriaunį raktelį į lanksto viršuje esančią kiaurymę.
langu reguliavimas 13   langu reguliavimas 14

3) sukite šešiabriauniu rakteliu reikiama kryptimi:
pagal laikrodžio rodyklę – lango varčią kelsite aukštyn;
prieš laikrodžio rodyklę – lango varčią nuleisite žemyn.
Svarbu įsidėmėti raktelio pradinę padėtį ir skaičiuoti sukimus.
langu reguliavimas 14_2   langu reguliavimas 14_3

Visai gali būti, kad problema ne čia. Todėl svarbu neišreguliuoti lango padėties. Siūlome padaryti kelis sukimus į vieną pusę (dažniausiai prireikia pakelti lango varčią, todėl reiktų pradėti sukti pagal laikrodžio rodyklę). Vėliau pabandyti pavarstyti langą. Jei nepagerėjo, pasukti rakteliu dar, ir vėl pavarstyti langą. Jei varstymas blogėja, reikia atsukti į pradinę padėtį ir daryti sukimus kitą pusę. Svarbu skaičiuoti kiek sukimų nuo pradinės padėties.
Jei problemos pašalint nepavyko, pabandykim tą padaryt kitu būdu.

Horizontalus lango varčios reguliavimas (kairėn-dešinėn, reguliuojant lankstą)

Ta pati problema – vibracija, girgždesys ir pan. Lango varčios apkaustai remiasi į varčios fiksatorius ant staktos ir langas negali laisvai varstytis. Varčia tiesiog remiasi į staktą iš vienos ar kitos pusės.
Lango varčią galima šiek tiek atitraukti nuo vieno šono į kitą ir taip panaikinti per stiprų sąlytį su fiksatoriais (tokios metalinės plokštelės :).

1) atverkite pilnai langą:
Lanksto dalies, pritvirtintos prie lango staktos, šone yra kiaurymė, kurioje yra varžtas, reguliuojantis lango varčios padėtį horizontalia kryptimi: kairėn ir dešinėn.
langu reguliavimas 15   langu reguliavimas 15_2

2) įstatykite šešiabriaunį raktelį į lanksto kiaurymėje esantį varžtelį ir sukite reikiama kryptimi:
prieš laikrodžio rodyklę – lango varčią pastumsite dešinėn (pagal uždaryto lango padėtį, kai lankstas yra varčios dešinėje);
pagal laikrodžio rodyklę – lango varčią pastumsite kairėn (pagal uždaryto lango padėtį, kai lankstas yra varčios dešinėje).
Pastaba: Jei langas varstosi iš kairės, tai yra, kai varčios lankstas kairėje – sukti reikia priešingai. Norint varčią pastumti į dešinę, reikia sukti pagal laikrodžio rodyklę, o į kairę – prieš laikrodžio rodyklę.
langu reguliavimas 16

Taip kaip ir vertikaliame reguliavime, privalu įsidėmėti raktelio pradinę padėtį ir neišreguliuoti lango padėties. Be to, atlikite tuos pačius tikrinimo žingsnius ir pavarstykite langą.
Jei nepagerėjo, pasukti rakteliu dar, ir vėl pavarstyti langą. Jei varstymas blogėja, reikia atsukti į pradinę padėtį ir daryti sukimus kitą pusę. Svarbu skaičiuoti kiek sukimų nuo pradinės padėties.

Varčios tiesinimas (reguliuojant apkaustą)

Yra dar vienas reguliavimo varžtas. Jis skirtas reguliuoti lango geometriją, tai yra lango varčios horizontalumą ar vertikalumą staktos atžvilgiu. Todėl, juo galima ištaisyti lango varčios pasvirimą, jei varčios kampai remiasi į staktą.

1) pilnai atidarykite langą:
viršutiniame varčios kampe (lanksto pusėje) yra varčios apkausto mechanizmas. Jis laiko lango varčią tarsi būtų antrasis lango lankstas. Tame mechanizme yra kiaurymė su varžteliu, lango pasvirimui reguliuoti.
langu reguliavimas 17

2) įstatykite šešiabriaunį raktelį į apkausto kiaurymėje esantį varžtelį ir sukite reikiama kryptimi:
prieš laikrodžio rodyklę – pakelsite lango varčios kampą (horizontaliai priešingą nuo kampo su apkaustu);
pagal laikrodžio rodyklę – nuleisite lango varčios kampą (horizontaliai priešingą nuo kampo su apkaustu).
Sukant apkausto varžtelį, varčia suksis apie lankstą.
Pastaba: įkišti raktelį galima tik atidarius langą iki galo.
langu reguliavimas 18   langu reguliavimas 19

Taip kaip ir horizontaliame/vertikaliame reguliavimuose, privalu įsidėmėti raktelio pradinę padėtį ir neišreguliuoti lango padėties. Be to, atlikite tuos pačius tikrinimo žingsnius ir pavarstykite langą.

b) Lango varčia nepakankamai prisispaudžia

Dar viena plastikinių langų probleminė tema – sandarumas. Esant nepakankamam varčios prisispaudimui prie staktos langas netenka sandarumo. Ypač tai aktualu šaltuoju metų laiku.
Pagrindiniu langų sandarintoju reiktų laikyti aplink lango varčią einančias tarpines. Šių tarpinių stovis bei tinkamas jų prisispaudimas garantuoja lango sandarumą.
Langų varčios prisispaudimo prie staktos stiprumą galima pareguliuoti išcentriniais varžtais, išsidėsčiusiais aplink varčią. Šie varžtai – tai lango užraktas, o kartu su fiksatoriais ant staktos, tuo pačiu ir sandarinimo mechanizmas. Pasukus lango rankeną žemyn, varčia galutinai pritraukiama prie staktos. Šį pritraukimą užtikrina jau minėti varčios išcentriniai varžtai.
langu reguliavimas 20   langu reguliavimas 21

Pastabos: Kiaurymė varžto galvutėje, šešiabriauniui rakteliui įstatyti, standartinėje išcentrinio varžto padėtyje yra nukreipta žemyn. Skirtingų gamintojų plastikinių langų varčios išcentriniai varžtai gali atrodyti kiek kitaip, o kiaurymės gali ir nebūti. Tačiau padėtis ta pati. Varžto galvutė standartiškai turi stovėti per apkausto griovelio vidurį.

Užsukant užverto lango rankeną, išcentriniai varčios varžtai įsistato į ant staktos pritvirtintas metalines detales-fiksatorius.
langu reguliavimas 23   langu reguliavimas 22

Pastabos: skirtingų gamintojų plastikinių langų varčios fiksatoriai gali atrodyti ir kiek kitaip.
Fiksatorių ir išcentrinių varčios varžtų skaičius plastikiniuose languose yra nevienodas. Tai priklauso nuo lango dydžio. Vienoje varčios perimetro kraštinėje gali būti 1–4 varžtų. Kuo daugiau išcentrinių varžtų, tuo geresnis varčios prisispaudimas prie lango staktos.

 

Lango sandarumo tikrinimas

1) Ar sandariai užsidaro langas, galite patikrinti popieriaus lapu:
įkiškite paprastą popieriaus lapą tarp varčios ir staktos, uždarykite langą ir užsukite lango rankeną.
langu reguliavimas 24

Lapą pakanka įkišti tik tiek, kad patektų tarp tarpinių. Lango varčia turi prispausti popieriaus lapą. Jis nors ir sunkiai, bet turi išsitraukti.

2) taip patikrinkite lango sandarumą iš visų pusių – pagal visą lango varčios perimetrą;
Jei lapas kurioje nors vietoje nesilaiko ir krenta arba labai lengvai išsitraukia, reikia pareguliuoti išcentrinius varžtus – varčios prispaudėjus.

Varčios išcentrinių varžtų reguliavimas

Pirmas dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį prieš reguliuojant varčios išcentrinius varžtus – tai tarpinės.

1) atidarykite langą:
kad užtikrinti lango varčios sandarumą, patikrinkite aplink staktą ar/ir varčią einančias gumines arba silikonines tarpines. Apžiūrėkite ar prie tarpinių niekas neprillipę, ar jos nepažeistos ir švarios.
langu reguliavimas 25

2) plokščiu atsuktuvu arba šešiabriauniu rakteliu, pasukite artimiausią nesandariai vietai išcentrinį varžtą:

  • kad varčia prisispaustų prie staktos – 90 laipsnių kampu į patalpos vidų (nuo standartinės padėties, kai varžto galvutė per vidurį);
  • kad varčia atsitrauktų nuo staktos – 90 laipsnių kampu į lauką (nuo standartinės padėties, kai varžto galvutė per vidurį).

langu reguliavimas 27   langu reguliavimas 29

Pastabos: nereikia, kad langas labai stipriai prisispaustų, nes tai gali pakenkti tarpinėms, be to, bus sunku uždaryti langą. Tarpinės pasispausti turi tik truputį. To pakanka, kad į kambarį nepatektų vėjas.
Per daug prispaustos tarpinės tarnaus trumpiau.
Po kiekvieno pasukimo, popieriaus lapo pagalba, reikia patikrinti varčios prisispaudimą.

 

2. LANGŲ PRIEŽIŪRA

Plastikiniams langams ypatingos priežiūros nereikia. Pakanka juos pasaugoti nuo mechaninių pažeidimų ir kartais išvalyti. Kad negirgždėtų ir nestriginėtų, lango judančias dalis periodiškai reikia sutepti  alyva.

Lango varčios apkaustų sutepimas

Jei lango varčia sureguliuota, varstosi puikiai ir sandariai užsidaro, lieka sutepti tik apkaustus. Plastikinių langų gamintojai deklaruoja, kad langai tarnaus ilgiau, jei bent kartą per metus sutepsite tepimo priemone lango varčios apkausto judamas dalis.

1) Sutepkite visas matomas judančias dalis: išcentrinius varžtus, lankstus ir t.t.
Vienas iš patogių tepimo būdų – pasinaudoti vienkartiniu švirkštu ir paprastu aliejumi. Kitas – įsigyti specialius tepalus ar alyvas, skirtus metalinėms judančioms dalims sutepti.
langu reguliavimas 30

2) Po tepimo išvalykite lango staktoje susikaupusius nešvarumus:
kempinėle bei valymo priemone išplaukite staktos vidų. Patikrinkite ar neužsikimšusios drenažo kiaurymės staktos apačioje:
langu reguliavimas 31

3) Pabaigai:
Ant visų lankstų uždėkite apdailas:
langu reguliavimas 32

 

3. ĮSPĖJIMAI

  • nedėkite daiktų tarp varčios ir staktos;
  • nekabinkite ant varčios papildomų svorių;
  • nesukiokite atidaryto ar atversto lango rankenos, nes kai kurie langai neturi apsaugos mechanizmo, kuris neleidžia atsikabinti viršutiniam apkaustui.
  • nepalikite atviro lango, pučiant stipriam vėjui.

langu reguliavimas 33   langu reguliavimas 34

 

* Pastaba: kainos nurodytos be PVM. Meistro atvykimas – papildomai 15–20 € (be PVM), priklausomai nuo atstumo. Langų reguliavimo kaina nurodyta reguliuojant ne mažiau kaip 5 langus, kitu atveju – pagal susitarimą.